Strona Dyskusja Tekst źródłowy Historia i autorzy

Kult siedmiu żywiołów

Kult Siedmiu Żywiołów (Elementaryzm)


Spis treści

Powietrze

„Tylko jego dotyk tak mnie uspakaja, sprawia, że drżę, uchylam usta spragniona, słyszę jego cichy szept i choć czuję, że przytula mnie czule, jego zarys rozmywa się jak przekraczane granice”

Silph – Przedstawiany jako silny i pewny siebie mężczyzna. Opiekun, władca, symbol, ucieleśnienie tego czego nie można zobaczyć. Jest uosobieniem twierdzenia, że granice nie istnieją. Odpowiada on za skupienie umysłu, wizualizację. Pojawia się z Planu Czerwieni, wspomagając porozumiewanie się z duchami i Przewodnikami pomiędzy Planami. Obdarza otwartością i poczuciem wolności. Wróżenie z powietrza jest jedną z najwdzięczniejszych sztuk, pod warunkiem, że masz otwarty i oczyszczony umysł. Wszystko dlatego, że zawsze potrzebne są nam do tego zioła. Zależnie od pytania jakie chcesz zadać wybierasz ten odpowiedni susz i po podpaleniu zdmuchujesz, tak by się kadziło. Gasząc je pamiętaj, by w wydmuchiwanym powietrzu zawrzeć swoje intencje. Silph sprzyja wojownikom o dobrych intencjach, błogosławi ciężką pracę, wspomaga drái szukających odpowiedzi. Jest patronem cierpliwych i spokojnych z abstrakcyjnym myśleniem.

„Widziałam go tylko raz. Nie potrafię powiedzieć jaki był. Nie miał konkretnego wyglądu. Zapamiętałam jedynie ten arogancki uśmiech i spokój jaki od niego bił, a potem się rozpłynął zmienił w to czym był, choć nadal czułam jego obecność. A odpowiedź? Pokazał mi uleczenie zbolałej duszy choć czas kiedy to nastąpi nie był przeznaczony dla mojej świadomości”

Woda

„Nie ma drugiej tak tajemniczej kobiety jak ona. Lustro kolorów całego świata, a sama… bezbarwna”

Unda – Ukazuje się jako kobieta z zielononiebieskiej aury, lekko kołysząca się i rozmyta. Jest personifikacją ruchu i ciągłych zmian. To ona jest boginką tego żywiołu, sama w sobie jest wodą. Patronka doznań pozazmysłowych i dobrych uczuć (miłość, przyjaźń, przyjemność), opiekunka snów i siła inspiracji. Jest symbolem oczyszczenia i to ją pierwszą spotykasz w podróży pomiędzy Planami, jeśli uzna, że oszukujesz, że nie oczyściłeś się do końca, narazisz się na jej gniew, który pomimo, że trwa krótko, jest bardzo gwałtowny, a cena wysoka. Przy wróżeniu z wody trzeba być bardzo ostrożnym. Pomimo, że jest ona oknem na świat i chętnie udziela odpowiedzi, trzeba uważać by jej nie urazić. Najbardziej szczegółowe odpowiedzi dostają ci o najsilniejszych, pozytywnych emocjach. Jako, że Unda odpowiada także za uczucia, łatwo się takowym poddaje. Złe intencje najprędzej mogą narazić Cię na jej gniew. To nie najlepszy żywioł do wróżenia dla intrygantów i krętaczy. Żaden mistyk w stopniu Arc`loa nie może się równać z boginką, a co dopiero drái niższych poziomów. Unda lubuje roztropnych i tolerancyjnych. Kładzie dłoń na ramieniu osoby, którym nie koniecznie marzy się stały związek. Jest patronką artystów i drái pustelników. Otacza swą opieką kurtyzany, bezdomnych i chorych, którzy nie zawsze mieli wpływ na swój los.

„Ta kobieta ma nie jedno oblicze. Za każdym razem inne, choć równie nieodgadnione i czysto piękne. Zawsze jednak jest rozmyta, faluje delikatnie niczym przypływy i odpływy. Otwarta księga z ukrytą tajemnicą i zawsze odzwierciedla nastrój w jakim się znajdujesz. Czasem tylko patrzy dobrotliwie i uśmiecha się uprzejmie. Czasem faluje i rozmywa się tak mocno, że nie sposób jej się przyjrzeć, a czasem wygląda jak Bogini śmierci we własnej osobie, która chce wciągnąć Cię w głębię swojego chaosu. Nie zmieniają się tylko oczy. Te zawsze zdają się być niezmierzone, jak największy ocean, odbijając w nich kwintesencję duszy. Tylko nie wiem jeszcze, czy to moje lustro, czy jej nieśmiertelne wnętrze?”

Ogień

„Muska moje ciało delikatnie, stopniowo ukazując swoją siłę i żar swojego pożądania. To nie ten spokój powietrza. To jest inne, zaborcze. Napiera, a z żaru przyjemnego podniecenia rodzi się ból oczekiwania. W końcu wypełnia mnie całą, aż płonę. Płonę i spalam się od środka. Co mi przyniesie? Oczyszczenie czy Zniszczenie?”

Salamb – Pojawia się zawsze jako mężczyzna utkany wręcz z ognistych języków. Jest jednym z najbardziej żywotnych bóstw, a zarówno najgroźniejszym. Obrazuje siłę woli i energię fizyczną. Wspomaga uzdrawianie, czuwa nad twórczością, wzmacnia seksualność, przynosi sprzeczności – oczyszczenie bądź destrukcję. To on jest selekcjonerem w Planie Dymów. Do niego Hine- Okaro odsyła niegodnych przodków zmarłych lykan, a on dokonuje ostatecznej selekcji, niszcząc dusze niezasługujące na przejście dalej. Z tym bóstwem najlepiej nie igrać i trzymać się z daleka, jeśli nie ma się dostatecznej siły. Wróżenie z ognia jest najtrudniejszą i najbardziej niebezpieczną metodą. Wymaga od drái naprawdę silnej woli i ogromnej samokontroli. Nie jest to dla osób słabych duchem i wypaczonej woli. Zetknięcie z tym żywiołem od razu oddzieli ziarna od plew. Pytający drái musi całą siłę woli ukierunkować na wcześniej założony cel i całkowicie panować nad żywiołem, jeśli chce wykorzystać w pełni to, co może w zamian dostać. Jeśli choć na chwilę się zawaha, zachwieje, może to obrócić się przeciwko niemu w ułamku sekundy, a wynikiem tego mogą być niewyobrażalne straty zarówno dla niego jak i dla otoczenia. Salamb wspiera namiętnie kochających i obdarza swoją mocą osoby pełne radości życia i energii. Wspomaga w aktach strasznych, słusznych zemst. Uśmiecha się do ludzi pewnych siebie. Otacza swą troską bezwzględnych wojowników, drái o niesłychanie silnej woli, kreatywnych artystów i rzemieślników.

„Nigdy nie mogę się doczekać, kiedy go zobaczę. Dech zapiera mi w piersiach, gdy w końcu się pojawia. Pomimo, że widziałam go nie raz, zawsze przytłacza mnie swoją siłą, a wzrok zdaje się rozbierać mnie, prześwietlać aż do mojej duszy. Zawsze czuję się przy nim jak zawstydzone pisklę, marzące o bardziej doświadczonym mężczyźnie. Czuję choć bardziej podświadomie, że cała się pocę od bijącego od niego żaru. A potem znika, zostawiając jasne, szczegółowe odpowiedzi, tylko te uczucia pozostają, dogasają coraz słabsze jak ognisko nad ranem.”

Ziemia

„W żadnych ramionach nie poczujesz się bezpieczniej. Jest jak matka, bo wszystko od niej pochodzi”

Ghoba – Jest jedną z najbardziej wyraźnych boginek ze wszystkich żywiołów. Jest ona uosobieniem szkoły życia i doświadczenia. Pochwala wytrwałość i stabilizację. Sprawuje opiekę nad sprawami materialnymi, płodnością, śmiercią, obfitością. To ona jest z Tobą w momencie wyrwania duszy z ciała i prowadzi Cię prosto do Undy, tak by uniknąć włóczenia się dusz pomiędzy żywymi. Ta metoda jest bardziej skonkretyzowana niż jej poprzedniczki. Ziemię pytamy o sprawy związane ze śmiercią, narodzinami, przyszłymi plonami. Jest to ulubiona metoda drái, które sprzedają swoje usługi co bogatym mieszczankom. Nie jest to tak wymagająca metoda jak np. ogień lub woda, przez co często nie doceniana przez większość szamanów. Ghoba patronuje osobom ostrożnym i roztropnym. Pilnuje osób nie unikających odpowiedzialności. Czuwa nad wszelkimi urzędnikami, strażnikami i najemnikami. Wspomaga także rolników i osoby stałe w swych uczuciach i pracy.

„Sama przywoływałam ten żywioł niezwykle często. Trzeba było jakoś zarabiać, żeby przetrwać te cięższe okresy. Mało która Boginka ujawniała mi się tak wyraźnie i choć były to bardzo krótkie chwile, nie tęskniłam za nimi nazbyt mocno. Nie można powiedzieć o niej, że jest zbyt urodziwa. W zasadzie bardzo ciężko na nią patrzeć. Jej twarz jest bardzo chropowata, niewymiarowa i nie podobna do niczego. Najważniejsze jednak, że zawsze jest chętna do udzielenia odpowiedzi, dzięki czemu grosz jakiś do kieszeni czasem wpadał.”

Piorun

„Nic tak potężnego i ulotnego zarazem nie znajdziesz. Zelektryzuje Cię swym pięknem, porazi mocą i zniknie, pozostawiając niedosyt”

Ka`Min- Ponoć przybiera postać surowego mężczyzny, ale nikt nie może tego ostatecznie potwierdzić. Symbolizuje najistotniejszą rzecz dla każdej rozumnej istoty – Wiarę. Opiekun Odrodzenia, a zarazem Siewca Zniszczenia. Wspiera tych, którzy postanowili naprawić swoje życie, daje siłę i mobilizację. Jednocześnie nie zapomina o chaosie i niepokoju, koligując z każdym kto potrafi wprowadzić taki stan. Nie jest to żywioł, z którego można wróżyć w każdej chwili. Jest on zupełnie niezależny i nieprzewidywalny. Wszystko dlatego, że nikt nie jest w stanie ustalić kiedy on się pojawi. Mało tego bardzo łatwo przeoczyć odpowiedź. Przeważnie nie można liczyć na zbyt konkretną odpowiedź, z tego względu jest to najrzadziej stosowana metoda ze wszystkich żywiołów, które są bardziej dostępne. Ka`Min jest opiekunem wszelkich złodziei, skrytobójców i intrygantów, którzy wprowadzają w życie mieszkańców chaos. Wspomaga tych, którzy znajdują siłę przyznać się do porażki i naprawić swoje błędy. Swą uwagę zwraca również na wszelkich szaleńców, którzy sami w sobie są chaosem.

„Chciałabym powiedzieć, że miałam zaszczyt go zobaczyć. Niestety dane mi było zauważyć tyle co już wiedziałam ze starych, niedokładnych zapisów. Z wielkim niezadowoleniem muszę potwierdzić, że Ka`Min nie można zobaczyć. Jedyne czego jestem pewna, to ta surowość jaka biła z jego aury. Chociaż, jestem prawie pewna, że za każdym razem wygląda nieco inaczej, tak jak kropli wody, lub płatków śniegu tak piorunów nie ma dwóch takich samych.”

Metal

„Oto kobieta idealna. Piękna, silna i gorąca, a do tego skromna i o swoich się troszcząca.”

Glossa – Kolejna z bardziej wyrazistych boginek w całym panteonie. Synonim surowości i cięcia – ostatecznego zamykania spraw. Jest uosobieniem stałości, a przede wszystkim zdecydowania. Niewielu ma zaszczyt ją zobaczyć, gdyż objawia się prosto z Planu Eterycznego nielicznym wybrańcom o stopniu Arc`loa. Jej wizyta jednak jest bezcenna, gdyś pomaga odnaleźć drogę na największych życiowych rozdrożach. Ta metoda jest bardzo pożyteczna, choć najlepiej wybierać do niej małe, poręczne przedmioty tj. monety, zapinki, śruby… Nie trzeba unikać żyletek czy grotów strzał, ta boginka lubi być przekupywana odrobiną krwi, która jest potwierdzeniem, że drái jest pewny czego chce. Bardzo praktyczna metoda i nie wymaga specjalnego poszukiwania odpowiednich elementów. Glossa przygrywa osobom stałym w uczuciach, otwartym i wiedzącym czego w życiu chcą. Dlatego jej przychylnością cieszą się wszelkiego rodzaju barbarzyńcy i kryminaliści zdecydowanie dążący do wyznaczonego celu. Oczywiście niezwykłą przychylnością obdarzeni są mistycy w stopniu Arc`loa i artyści. Nie ignoruje także tropicieli, którzy wykazują się godną podziwu wytrwałością.

„Mam nadzieję, że kiedyś i ja ją zobaczę. Chętnie Ci opiszę jak wyglądała, ale niestety będę się wspierać notatkami jednej z moich mentorek, choć tylko przez słowo pisane. Nie miałam jeszcze przez te czterdzieści lat tak trudnej sytuacji, by się do niej zwracać, ciągle się doskonalę, by za niedługo ponownie wybrać się do jednego z mistyków w stopniu Arc`loa o ponowne ustanowienie mojego stopnia. Teraz zacytuję tu samą Sygrę Ważkę w jej krótkim, acz treściwym zobrazowaniu Glossy: Nie widziałam bardziej surowego, stanowczego oblicza, a zarazem skromności i troskliwości w ognistym spojrzeniu.”

Drewno

„ Jej nikt nie zatrzyma, tylko jej wyobraźnia, jej chęć parcia do przodu, jej elastyczność. Aż w końcu wyrośnie. Piękna i dumna z nieposkromioną radością życia.”

Ligna – Przedstawiana jako młoda dziewczyna o omszałych dłoniach i stopach i wiotkich gałązkach zamiast włosów. Jest personifikacją umiejętności przystosowania się i dążenia świata do harmonii (równowagi). Odpowiada za jasność myślenia, aktywność i elastyczność. Propaguje wyobraźnię i kreatywność. Gości na Planie Zieleni i wspomaga kontakt z duchami zwierząt i roślin. Wróżenie z gałązek drzew jest dość popularną metodą, choć wymaga zadawania pytań w taki sposób, by żywioł mógł odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Nie muszą to być gałązki z konkretnego drzewa, pozostawia się dowolność w wyborze, jedynie trzeba mocno skupić się na zadawanym pytaniu. Ze względu na swój ogólny charakter, można zadawać kilka- kilkanaście pytań w ciągu jednej sesji, jeśli chce się uzyskać konkrety, choć może to zająć nieco więcej czasu niż np. w przypadku wróżenia z przedmiotów metalowych. Ligna jest patronką przede wszystkim aktorów i tancerzy. Umiłowała sobie osoby kreatywne, pełne dobra, a także matki i medyków. Nie odwraca się od osób szczodrych i kochających naturę, a także istot o pozytywnej energii.

„To jest tak urocza osóbka! Naprawdę, sam jak zobaczysz, zrozumiesz skąd mój entuzjazm. Nie ma drugiej tak uroczej i radosnej boginki. Gdyby nie okupowała Planu Zieleni, chciałabym mieć taką siostrę. Od razu po jej wizycie czujesz się lepiej, a pomimo tych zielonych meszków na nogach i rękach i tych zabawnych włosów, można ją nawet uznać za bardzo ładną. Zawsze jak pojawia się, to tańczy boso, z rozłożonymi rękami i śmieje się radośnie. Nawet wydaje mi się, że najchętniej lubi się objawiać gdy pada, w tedy zachowuje się jak małe dziecko w najlepszej zabawie istniejącej tylko w jej głowie”