Strona Dyskusja Tekst źródłowy Historia i autorzy

Rośliny halucynogenne i lecznicze

Rośliny halucynogenne

"... agara i maraba. Rośliny niby podobne w działaniu, lecz bardzo różne. Jedna wysoka i silna, druga maleńka i delikatna. A sny jednakowe..."

AGARA - wysokie drzewo o wyjątkowo ciemnozielonych liściach, cienkiej, gumiastej korze oraz żółtych kwiatach. Szamani przygotowują napój z liści oraz kory, którą nazywają ereribą. Spożycie napoju powoduje gwałtowne odurzenie, ostatecznie głęboki sen, podczas którego spożywający doświadczają wizji i fantastycznych snów. Rośnie jedynie na terenie Na`marr.

MARABA - w przeciwieństwie do agary, roślina ta rośnie tuż przy ziemi i jest bardzo rzadka. Pochodzi z okolic Dheru. Marabę nazywano również Białym Bratkiem, ze względu na aparycję kwiatu. Występuje głównie w Ruadonie oraz w Lesie Zapomnianych.

"...nigdy nie używam tych roślin! Nie zbieram, ani nie suszę. Słyszałam, że w innych watahach szamani je wykorzystują. I wiem również, że ich głowy są pokryte bliznami..."

KWASHI - kwiat o zadziwiających właściwościach. Przypomina narcyz, lecz łodygę ma dwa razy dłuższą i mocniejszą. Sok z cebuli wciera w rozciętą skórę głowy, co wywołuje halucynogenne wizje. Znaleźć je można zarówno na obszarze Ruadonu, jak i Aredwarth (lecz jedynie poniżej Masywu Cadavre).

"...bhang i dhatura, kolejna para. Drzewo i kwiat. Przeciwieństwa podobno się przyciągają, lecz dla mię nawet w duecie są za słabe..."

BHANG – charakteryzuje się postrzępionymi liśćmi klonu. Suszone są palone w zwierzęcych rogach. Nie wywołuje wizji, lecz dobry humor i euforię. Występuje w każdym rejonie Ruadonu.

DHATURA - wysoka, delikatna roślina o kwiatach przypominających fioletowe kielichy. Jej liście i łodygi są palone razem z bhang. Skutkiem jest lepszy humor, a w dużych dawkach - krótkie, urywkowe wizje. Występuje głównie na południowych ziemiach Ruadonu oraz w Lesie Teoyaomquil.

"Mały krzak, za którym wielu zakochanych chciało się skryć ze względu na gęste liście. Pokuli się jednak kolcami, a gdyby zjedli kwiaty, leżeli by cicho i spokojnie przez całą noc..."

INEBRIA - mały krzew, którego liście są zbierane jesienią. Przypiekane razem z łodygami bądź kwiatami przypominającymi paszcze pokryte włosiem. W mieszankach, gdzie występuje inebria często stosuje się miód. Napar taki wywołuje wyciszenie i odurzenie. Rośnie na ziemiach Voa`rah oraz w okolicach zagajniku Aztatlic.

"Ma luba roślina! Nie odurza, ale i nie jest zbyt słaba w swej mocy... idealna, by podtrzymywać więzi z przodkami! A i korzeń słodki jest, niczym słodycz. Gdy luna obchodzi swe comiesięczne święto, ja łączę się z przodkami dzięki kannie..."

KANNA - krzew o kwiatach przypominających postrzępione stokrotki. Żucie korzenia wywołuje radość, euforię i tysiące pomysłów, które często są zapamiętywane. Przy nadmiernych ilościach powoduje utratę przytomności. Szamani bardzo często wykorzystują ją nie tylko podczas świąt, lecz również przed podjęciem ważnych decyzji dotyczących watahy, by zasięgnąć rady Przodków. Kanna jest dość pospolitą rośliną, gdyż występuje nie tylko na każdym obszarze Ruadonu, lecz również w większości obszarów Uath-Utun (Las Szmaragdu, Aztatlic, Las Teoyaomquil) oraz na całym terenie Aredwarth.

"Rzadko używane przez innych szamanów. Zbierają je młode wilki, których radują krótkie, bezsensowne obrazy przed oczyma..."

ATROPA - bardzo powszechna roślina, lecz słaby halucynogen. Jej kwiaty przypominają fioletowe, delikatnie odwinięte tulipany. Ich sok upuszcza się do oczu, po czym następują halucynacje wzrokowe. Rośnie niemalże wszędzie.

"Nazywana jest darem od Wilczych Przodków. Najsilniejsza i najstraszniejsza. Podczas bitew szamani podawali je strażnikom, by czuwali przez całą noc... sami używają ich jeno podczas wyjątkowych świąt..."

IBOGA - rzadki kwiat, bardzo silny halucynogen. Trudno ją rozpoznać. To delikatna roślina o maleńkich, różowych owocach. Wyróżnia się intensywnie żółtym korzeniem, którego żucie wywołuje bezsenność, wizje, uczucie lotu i możliwość kontaktu z zaświatami. W dużych dawkach prowadzi do paraliżu i zaburzenia oddychania. Występuje jeno na Świętych Ziemiach.

"Jeśli, by mnie spytano o to drzewo, odpowiedziałabym, że spotkać można je wszędzie. Jest zwyczajne, lecz inne od większości roślin rosnących w Ruadonie. Spośród tylu drzew niezbyt się wyróżnia..."

VERILA - drzewo przypominające olchę, lecz o białej korze oraz krwistoczerwonej żywicy. Rzadko wykorzystuje się dary verily ze względu na wstrętny smak oraz odór. Rośnie na całym obszarze Ruadonu oraz w Śpiącym Lesie.

"Jeśli chcesz usłyszeć głos zmarłej ukochanej, tak Ci drogi, poszukaj purchawek pokrytych kolcami. Kłują, lecz pomogą."

OAXA - są to grzyby, a uściślając purchawki. Spożycie ich, choćby w niedużych ilościach, wywołuje halucynacje słuchowe. Są pokryte ostrymi kolcami. Występują jeno na obszarze Świętych Ziem.

"Wielu mych braci szamanów, uważa je za święte, lecz według mnie niczym się nie wyróżniają. Jest ich dużo, niczym wielodzietna rodzina, a i trudno odróżnić ich od siebie. Podobno, gdy uwierzy się, że są tak jak iboga, darem natury, działają o wiele silniej niźli zwykle..."

SEMPER, LOCYBE, YUNGE, ZAPOTE - grzyby o tym samym działaniu, różniące się wyłącznie drobnymi zmianami w wyglądzie. Wywołują potężną relaksację i osłabienie, powiększenie źrenic, wesołość, problemy z koncentracją, zaburzenia równowagi. Mają pofałdowane, krótkie kielichy. Rosną na terenach Aredwarth.

"Wielu uważa je za chwasty porastające jeziora. Niewielu wie o niezwykłych właściwościach. Często wybieram się nad jezioro w samotności, by je zbierać.

TATARAK - porasta płyciznę jezior. Ma wyjątkowo twardą łodygę oraz intensywną, zieloną barwę. Żucie kłączy tataraku powoduje lekkie odurzenie i wyciszenie. Rośnie niemalże przy każdym jeziorze.

Rośliny lecznicze

"Gdym przebywała raz w osadzie inszej watahy, widziałam, że samice sadzi tam agavę dla ozdoby. Nie wiedzieli jaką ma moc..."

AGAVE - wysoka roślina o grubych, mieczowatych i mięsistych liściach. Wyróżnia się bladozieloną barwą oraz brakiem kwiatu. Rośnie w każdym rejonie Ruadonu oraz Uath Utun, choć w niewielkich ilościach. Nie każdy zna lecznicze właściwości agave. Gotowane i roztarte na papkę liście działają przeciw oparzeniom. Koi i uśmierza ból.

"Gdy alfa wpadnie w dziką wściekłość, podaję mu napar z visami. Po wypiciu będzie spokojny i cichy jak maleńkie szczenię...

VISAMI - maleńkie kwiatuszki występujące w wielkich skupiskach. Występują w skupiskach, głównie w okół Jeziora Melissaj. Z reguły gotuje się korzenie, łodygi oraz liście. Posiadają właściwości uspokajające, silniejsze od melisy.

"Złodziej, który chciał się zań skryć, przed prawem uciekając, pewno nieźle pokuł sobie siedzenie..."

BERIS - wysoki krzew kolczasty o gęstych gałęziach i liściach, które mają kształt elipsy. Występuje jedynie na ziemiach Dheru. Liście krzewu są żute bąd gotowane. Mają gorzki smak. Beris posiada silne właściwości przeciwbólowe.

"Kobieta, która pragnie, by dziecko zagnieździło się w jej łonie winna spożywać korzenie fragi..."

FRAGA - niska roślina o łodydze pokrytej włoskami i purpurowych kwiatach zebranych w baldachimy. Bulwiasty korzeń zawiera biały sok, który piją młode kobiety, aby szybciej zajść w ciążę. Występuje na całym rejonie Ruadonu oraz w okół jeziora Merridian, lecz jest rzadko spotykana.

"Gdy wraca ranny wojownik, a medyka brak, rany okładam mu miksturą z nacei, coby nie cierpiał..."

NACEA - niska, delikatna roślina o mieczowatych liściach i łodydze pokrytej włosiem. Charakteryzuje się bladoróżowymi kwiatkami o sporych wyrwach. Roślinę gotuje się w niewielkiej ilości wody, zazwyczaj na papkę, którą nakłada się na rany. Występuje jedynie na Świętych Ziemiach Ruadonu oraz w okolicach zagajniku Aztatlic. Silny środek przeciwbólowy.

"Yuccę trudno nazwać leczniczą. Zupełne przeciwieństwo fragi. Gdy ciężarna kobieta zje jej liście, dziecko zniknie z jej łona. Karą za to jest jednak wielki ból..."

YUCCA - bylina wytwarza rozetę długich, mięsistych i mieczowatych liści, które mają niezwykle słodki smak. Spożycie rośliny w trakcie pierwszych miesięcy ciąży wywołuje usunięcie zarodka z łona kobiety, co wywołuje jednak ból. Występuje na całym obszarze Ruadonu oraz Aredwarth.

"Gdy starcy łapią się za serce, nie mogąc wykrztusić słowa, pędzę do swej chaty, co by jak najszybciej podać im vernalis..."

VERNALIS - Niewielkich rozmiarów kwiat o intensywnie żółtej barwie oraz elipsowatych liściach. Ma gęsto ulistnioną łodygę oraz bulwiasty korzeń o słodkich smaku. Działa przeciwskurczowo, podobno może zahamować zawał. Rośnie jedynie w południowych ziemiach Ruadonu.

"Gdy któryś z mych braci pluje krwią i krztusi się niesamowicie nakazuję mu wypić napar z aquilinum..."

AQUILINUM – przypomina paproć, choć różni się odeń barwą. Liście mają właściwości lecznicze. Występuje na północnych ziemiach Ruadonu oraz na całym obszarze Uath Utun.